A legfrissebb (11.) Oroszország elleni Uniós szankciós csomag keretében 2023. június 23-án az EU/2023/1214 tanácsi rendelettel módosításra került az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről szóló 833/2014/EU tanácsi rendelet.
A módosítás alapján 2023. szeptember 30-tól tilos az Oroszországból származó vas- és acéltermékeket tartalmazó, harmadik országban feldolgozott vas- és acéltermékek Unióba történő közvetlen vagy közvetett behozatala vagy megvásárlása.
A korlátozás minden harmadik országból behozott termékre vonatkozik, a származási országtól függetlenül.
Az intézkedés azt jelenti, hogy az Oroszországból behozott, Oroszországból származó vagy orosz alapanyagot (részben vagy egészben) tartalmazó termékek behozatala tilos.
Az orosz alapanyagot nem tartalmazó termékek behozatala pedig meghatározott igazoló okmányok birtokában lehetséges.
A korlátozás alapvetően a 72. és 73. árucsoportba tartozó termékeket érinti, azon belül is a
• 7206-7229 vámtarifaszám alá tartozó vas és ötvözetlen acél/rozsdamentes acél/ötvözött acél alapanyagokat, félkész termékeket, sík- és meleg hengerelt termékeket, rudakat, huzalokat
• 7301-7326 vámtarifaszám alá tartozó különféle vas- és acél árukat
Az import korlátozás a felsorolt termékek közül a 720711 KN-kód alá tartozó acéltermékeket tartalmazó termékek esetén 2024. április 1-től, a 72071210, 722490 KN-kód alá tartozó acéltermékeket tartalmazó termékek esetén pedig 2024. október 1-től alkalmazandó.
A korlátozó rendelkezések végrehajtása érdekében a jogszabály kötelezi az uniós importőrt, hogy a behozatal időpontjában szolgáltasson bizonyítékot az Unióba behozott vas- és acéltermékek feldolgozásához felhasznált vas- és acélalapanyagok származási országáról. A származási országra vonatkozó bizonyítékot elektronikusan vagy papíralapon kell bemutatni.
Az uniós gyártók egyesületeivel egyeztetett bizottsági álláspont szerint a következő dokumentumokat kell megfelelő bizonyítéknak tekinteni a felhasznált vas- és acéltermékek származási országára vonatkozóan:
a) Félkész termékek esetén: MTC-okmány*, amely tartalmazza:
• a gyártás helye szerinti létesítmény nevét,
• a hevítési számhoz („heat number”) tartozó országot (az öntőüst országát), és
• a termék legalább hat számjegyű vámtarifaszámát.
b) Késztermékek esetén: MTC-okmány vagy -okmányok (ha az összes lényegi információ nem összegezhető egyetlen dokumentumon), amely tartalmazza:
• a hevítési számhoz („heat number”) tartozó ország (az öntőüst országát) és létesítmény nevét,
• a termék legalább hat számjegyű vámtarifaszámát, és
• azon ország és létesítmény nevét, ahol a származó helyzet szempontjából releváns további feldolgozási műveletet (például meleg-, vagy hideghengerlés, hegesztés) végezték.
[*Mill Test Certificate, Rolling Mill Test Report/Certificate, Material Test Certificate vagy hasonló dokumentum, amelyet az anyag előállítását végző öntőüzem állít ki a vevőnek nyomonkövethetőségi és minőségbiztosítási célokból. A dokumentum az anyagi összetételre és minőségre vonatkozó adatok mellett tartalmazza a gyártó nevét és a gyártás helyét is.]
A fentieken kívül a vámhatóság számára az alábbi dokumentumok is bizonyítékként szolgálhatnak:
• gyártói nyilatkozat,
• exportőri nyilatkozat,
• kereskedelmi számla,
• szállítólevél,
• minőségi tanúsítvány,
• hosszú távú beszállítói nyilatkozat,
• gyártási és építési dokumentum,
• exportőr ország vám-árunyilatkozatának adatai,
• üzleti levelezés,
• gyártási leírás,
• szerződésben szereplő záradékok.
Az importáló tagállam vámhatóságainak benyújtott, származási országra vonatkozó dokumentumokban szereplő adatok helyességéért az uniós importőr felelős. A vámhatóság megalapozott gyanú esetén további bizonyítékot kérhet a termék megmunkálásáról, feldolgozási műveleteiről.
Bizonyos esetekben a hatóság behozatali engedélyt adhat ki az érintett áruk behozatalára, amennyiben azok az alábbi célt szolgálják:
• az atomenergia polgári célú felhasználása tekintetében meglévő képességek létrehozása, működtetése, karbantartása, fűtőanyag-ellátása és fűtőanyag-utókezelése és biztonsága, a polgári célú nukleáris létesítmények befejezéséhez szükséges tervezés, építés és üzembehelyezés-engedélyezés folytatása, továbbá prekurzor anyagok szállítása orvosi radioizotópok előállításához és hasonló gyógyászati alkalmazásokhoz, vagy környezeti sugárzási helyzet ellenőrzését szolgáló kritikus technológia, valamint a polgári célú nukleáris együttműködés, különösen a kutatás és fejlesztés területén.
Az importőrnek kellő gondossággal kell eljárnia a szolgáltatott információk pontosságának biztosítása érdekében, ugyanis, ha a vámhatósági ellenőrzéskor a megfelelő bizonyíték nem áll rendelkezésre, vagy adattartalma nem megfelelő, az áru nem engedhető át.
Fontos, hogy a bejegyzés a nyilatkozattevő nyilvántartásába egyszerűsített engedély birtokában sem mentesíthetők a vám elé állítási kötelezettség alól azok az áruk, amelyek a korlátozó rendelkezés hatálya alá tartoznak.
Készítette: Varga Péter szakértő