Kettős felhasználású termékekre vonatkozó új szabályozás
A kettős felhasználású termékekről szóló korábbi tájékoztatásunk folytatásaként szeretnénk bemutatni az új szabályozás által hozott változásokat.
A korábbi alaprendelet teljes átdolgozásaként a 2021. szeptember 9-től hatályos 2021/821/EU parlamenti és tanácsi rendelet az alábbi újdonságokat hozta a kettős felhasználású termékekkel kapcsolatban.
A változások célja – többek között -, hogy az Unió gyorsan reagálhasson a meglévő technológiákkal való súlyos visszaélésre vagy a kialakulóban lévő technológiákkal kapcsolatos új kockázatokra.
Az új rendeletben egyes fogalommeghatározások (pl. a kivitel, az exportőr) módosultak, melyre a vámkezelés során is figyelemmel kell lenni. A kivitel fogalmába bekerült a passzív feldolgozás és az olyan eredetileg tranzit ügylet, melynek során a szállítmány rendeltetési helye megváltozik (és ezért újrakivitelnek minősül, amely a rendelet szerint alapvetően engedélyköteles). Ezentúl exportőr lehet az is, aki a kiviteli nyilatkozat, újrakiviteli árunyilatkozat, kilépési gyűjtő árunyilatkozat elfogadásakor a harmadik országbeli címzett szerződő partnere, illetve az a jogi személy is, aki szoftvert vagy technológiát elektronikus úton átad, illetve elérhetővé tesz EU-n kívüli személy számára. Új fogalomként jelent meg a kibertér-megfigyelési termék, az újrakiviteli és kilépési gyűjtő árunyilatkozat, a technikai segítségnyújtás, valamint bővült a tranzit fogalma is. Ezeket a rendelet 2. cikke tartalmazza.
A tranziteljárás alapesetben továbbra sem engedélyköteles, de
- az illetékes hatóságok továbbra is megtilthatják vagy engedélyhez köthetik a rendelet I. mellékletében szereplő vagy ott fel nem sorolt, nem uniós kettős felhasználású termékek átszállítását, ha azokat katonai célokra vagy tömegpusztító fegyverek fejlesztésére szánják vagy szánhatják
- a rendelet I. mellékletében nem szereplő termékek esetén közbiztonsági vagy emberi jogi indokok alapján is megtiltható vagy engedélyhez köthető az átszállítás az EU területén
Változatlan szabály, hogy közbiztonsági okokból vagy emberi jogi szempontok alapján a tagállamok megtilthatják vagy engedélyhez köthetik a rendelet I. mellékletében fel nem sorolt kettős felhasználású termékek kivitelét. Az intézkedés alapján a rendelet megengedi, hogy a tagállamok nemzeti ellenőrzési jegyzéket hozzanak létre.
Az Uniós Általános Exportengedélyek köre bővült. Két új engedély (EU007-EU008) kerül bevezetésre a rendelet II. melléklet G-H. szakaszában szereplő, cégcsoporton belüli technológia és szoftver szállításához, illetve az alapvetően titkosítási eljárásokban használt termékek kiviteléhez.
A Nemzeti Általános Exportengedélyek a következő feltételekkel alkalmazhatók:
- a rendelet II. melléklet I. szakaszában szereplő termékek kiviteléhez nem használhatók fel
- az engedélyt a kiállító tagállamban letelepedett exportőr használhatja fel
- az engedély nem használható fel, ha a kivitelre szánt termékek katonai célú végfelhasználása megállapítható vagy feltételezhető
Az Egyedi és a Globális Exportengedélyeket az exportőr letelepedési helye szerinti tagállam illetékes hatósága, ennek hiányában a termék megtalálási helye szerinti illetékes hatóság adja ki. Új szabályként a rendelet az Egyedi engedély kiadásának feltételeként előírja a végfelhasználási nyilatkozat bemutatását és belső megfelelési program végrehajtását.
Új engedélytípusként jelenik meg a Nagy projektekre vonatkozó engedély. Ez az engedély meghatározott exportőrnek adott speciális Egyedi vagy Globális Exportengedély, amely egy vagy több végfelhasználóra és egy vagy több meghatározott harmadik országra lehet érvényes. Az engedély legfeljebb 4 évig érvényes. Az ilyen típusú engedélyeket a vámhatóság az Egyedi vagy a Globális Exportengedélyekre vonatkozó szabályok szerint ellenőrzi.
Szintén új engedélytípus a Technikai segítségnyújtásra vonatkozó engedély. Ez az engedély a rendelet I. mellékletében szereplő, illetve ott fel nem sorolt termékeket érintő technikai segítségnyújtás esetén adható ki, ha a segítségnyújtást végzőt az illetékes hatóság tájékoztatja arról, hogy a terméket katonai célra szánják vagy szánhatják. Az engedélykötelezettség megállapítása érdekében a technikai segítségnyújtást végzőnek tájékoztatnia kell az illetékes hatóságot, ha tudomást szerez arról, hogy az általa kivinni szándékozott terméket katonai célra szánják vagy szánhatják.
Változatlanul engedélyköteles a rendelet IV. mellékletében szereplő kettős felhasználású termékek unión belüli szállítása (transzfere). A magyar vámhatóság a kettős felhasználású termékek transzferét továbbra sem ellenőrzi és az eljáráshoz kapcsolódó engedélyeket nem kezeli. A transzferengedélyek ügyfél általi felhasználása, illetve azok elszámolása a BFKH hatáskörébe tartozik.
A vámhatóság ellenőrzési tevékenységében érdemi változás nem történt. A Korm. rendelet alapján a vámhatóság ellenőrzi a kettős felhasználású termékek harmadik országok tekintetében bonyolódó behozatalát, kivitelét, valamint tranzitját. Új rendelkezés, hogy a kivitel akkor is felfüggeszthető vagy megakadályozható, ha alaposan feltételezhető, hogy az árukat tömegpusztító fegyverekhez vagy katonai célokra kívánják felhasználni.
A szankciók alkalmazására vonatkozó szabályok szintén nem változtak. A tagállamoknak továbbra is biztosítaniuk kell a rendeletben foglaltak megfelelő végrehajtását, valamint meg kell akadályozniuk a jogsértő tevékenységet. Az alkalmazandó szankcióknak hatékonynak, arányosnak és visszatartó erejűnek kell lenniük.
Az új rendelet hatálybalépése előtt kiadott engedélyek 2021. szeptember 9. után is érvényben maradnak, a lejárati idejük végéig. A már meglévő exportőri nyilvántartásba vételeket sem kellett megújítani, azok is érvényesek maradnak a hatálybalépést követően.
Ha a témával kapcsolatban kérdése merülne fel, vagy részletesebb tájékoztatásra, további információra van szüksége, szakértőink állnak rendelkezésére a e-mail-címen.
Készítette: Varga Péter szakértő