Az orosz-ukrán konfliktus miatt elrendelt uniós szankciók
A közelmúltban az Európai Unió számos szankciót vezetett be az orosz-ukrán konfliktus kapcsán, melyek nem csak Ukrajna egyes részeit és Oroszországot, hanem a Fehérorosz Köztársaságot is érintik. A 2022. február-áprilisában kiadott szankciós rendeletekben több intézkedés kapcsolódik az áruforgalomhoz is. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy az egyes viszonylatokban mely árukörökre vonatkoznak az új intézkedések, illetve milyen egyéb, logisztikával kapcsolatos változás történt. Általánosságban elmondható, hogy az Európai Unió az itt megjelenített árukörök esetében export/import tilalmat vezetett be, azonban mindegyik esetben van több olyan kivétel is, amikor az importhoz/exporthoz engedély szükséges, vagy az akár engedély nélkül megvalósítható értesítési kötelezettség mellett.
A fenti táblázat jogszabályi helyekkel kiegészített, részletes változatát az alábbi linken tudják megtekinteni:
Ezenkívül a logisztikát érintő szankció értelmében 2022. április 9-től tilos bármely oroszországi székhelyű vagy Belaruszban letelepedett közúti fuvarozási vállalkozás számára az Unió területén belüli közúti árufuvarozás, beleértve a tranzitszállítást is. A tilalom nem alkalmazandó a postai küldemények egyetemes szolgáltatásként történő szállítására, illetve néhány egyéb kivételes esetben.
Az Európai Bizottság 2022/C 145 I/01 számú közleményében felhívja a figyelmet arra is, hogy az érintett termékek esetén nemcsak a közvetlen export-import tiltott, hanem bármely olyan ügylet, amely eredményeként az áru könnyen a szankcionált országokba, vagy ezekből az országokból az EU-ba jut. Ilyen lehet az Eurázsiai Gazdasági Unióba (EGU) exportált, vagy onnan importált áru, hiszen az EGU bármely tagországában lévő áruk az EGU egészében szabad forgalomban vannak, így a térségen belül szabadon mozoghatnak. A gazdasági unió tagjai Oroszország, Belarusz Köztársaság, valamint az Örmény, Kazah és Kirgiz Köztársaság. Ilyen esetekben a Bizottság javasolja szerződésekben, nyilatkozatokban rögzíteni, hogy a szankciós jogszabályok nem játszhatók ki, amelyek megvalósulásával kapcsolatban a vámhatóságok ellenőrzést indíthatnak, illetve bizonyítékokat kérhetnek be.
A furarozási engedélyekkel kapcsolatosan az ITM 2022. április 1-i tájékoztatása szerint az ukrán fuvarozók átmenetileg – 2022. április 30-ig – mentesülnek az engedélykötelezettség és egyben a BiReg fuvarregisztráció alól a Magyarország és Ukrajna között végzett fuvarfeladatok (loco), valamint az Ukrajnát érintő és Magyarországon keresztüli tranzitálások esetében. Az ukrán fuvarozók által Magyarország és nem Ukrajna között végzett – harmadik országos – fuvarok változatlanul engedélykötelesek, ezeknél el kell végezni a BiReg regisztrációval kapcsolatos adminisztrációt a fuvarozónak és a le- vagy felrakóhelyeknek is!
A rendelkezésekről az Unió, a NAV és a BFKH Kereskedelmi, Haditechnikai, Exportellenőrzési és Nemesfémhitelesítési Főosztályának Exportellenőrzési Osztálya és az MKFE is készített összefoglalót, amelyek a következő linkeken érhetők el:
https://nav.gov.hu/vam/ (behozatal, kivitel, származás menüpontok)
https://mkeh.gov.hu/haditechnika/Nemzetkozi_szankciok_vegrehajtasa#top
Konkrét termékkel kapcsolatban szívesen segítünk a rendeletek értelmezésében. Keresse szakértőinket bizalommal a címen.
Készítette: Gombás Otília