Tájékoztató antidömping vámról
Az antidömping vám a külkereskedelmi forgalomban jelentkező dömping behozatalok ellensúlyozását szolgáló védővám. A dömping nem más, mint a külföldi piacok elárasztása nagy árutömeggel a termelési költséghez képes igen alacsony áron. A dömping ellen alkalmazott antidömping vám lényege, hogy megfossza a külföldi szállítót ettől az árelőnytől.
Az Európai Unió Bizottsága folyamatosan figyelemmel kíséri a lehetséges harmadik országos dömping behozatalokat, annak érdekében, hogy az uniós gazdálkodók érdekeit védje és a szükséges védintézkedéseket meghozhassa, ezáltal csökkentve a dömping által okozott kárt.
A védintézkedésként alkalmazott antidömping vám bármely termékkört érinthet és a bevezetése kapcsán többlet költséggel kell számolni. Tehát az antidömping vám alkalmazása esetén a termékkörtől és a származástól függően bizonyos termékekre a normál „erga omnes” vámtételen felül plusz vámot is kell fizetni.
Az antidömping eljárást az Európai Unió Bizottsága az (EU) 2016/1036 Európai Parlamenti és Tanácsi rendelet alapján folytatja le. A hatályos dömpingintézkedéseket a Bizottság folyamatosan felülvizsgálja és szükség esetén dönt a megszüntetésükről, a módosításukról, vagy a meghosszabbításukról.
A Bizottság minden egyes eljárást egyedileg folytat le, azonban a bevezetés lépései és folyamatai azonosak. Minden termékkör esetén külön-külön rendelet tartalmazza a konkrét intézkedéseket.
A dömping vizsgálat megindításától a konkrét intézkedés bevezetéséig általában több hónap telik el. Mivel az antidömping intézkedés bevezetése jelentős többletköltséggel jár, így mindenképpen érdemes időben felkészülni és folyamatosan figyelemmel kísérni a tervezett intézkedéseket, hogy előre lehessen kalkulálni és tervezni a termékbeszerzéseket
- Az eljárás első fázisa az uniós gazdálkodók által benyújtott észrevételek (panasz) alapján a helyzet értékelése és a Bizottság által történő vizsgálat megindítása. Ha elég bizonyíték áll rendelkezésre az eljárás megindításához, a Bizottság a panasz benyújtásától számított 45 napon belül indít vizsgálatot és erről hivatalos értesítést tesz közzé az EU Hivatalos Lapjában.
- A második fázis a vizsgálati szakasz, melynek keretében – többek között – a Bizottság adatokat gyűjt. Ennek során kiválasztanak egy vizsgálati időszakot, amely rendszerint az eljárás megindítását közvetlenül megelőző minimum 6 hónap lehet. Ez a fázis megfigyelésként jelenik meg a TARIC-ban, mellyel kapcsolatban nincs teendője a gazdálkodóknak, hiszen ezalatt csak vámhatósági adatgyűjtés folyik.
- A harmadik fázisban ideiglenes intézkedés kerül bevezetésre. Az ideiglenes antidömping vámot legkorábban az eljárás megindításától számított 60 nappal és legkésőbb az eljárás megindítása után 9 hónappal lehet kivetni. Ebben a fázisban már a konkrét antidömping vámtételek is megjelennek meg a TARIC-ban.Az ideiglenes intézkedés alapesetben 6 hónapig alkalmazható, amely indokolt esetben további 3 hónappal meghosszabbítható, vagy – szintén indokolt esetben – egyből 9 hónapig is alkalmazható. Ezalatt az időtartam alatt további vizsgálat történik a Bizottság részéről.A vámhatóság a vámkezelés során az ideiglenes antidömping vám mértékéig vámbiztosítékot szed az importőrtől. Az áruátengedés csak a vámbiztosíték nyújtását követően történhet meg.
- A negyedik fázisban két lehetőség van.
- Az egyik esetben, ha nem igazolódik be a dömping ténye, akkor az eljárást végleges intézkedés bevezetése nélkül megszüntetik. Ebben az esetben a 3) pont szerint befizetett vámbiztosíték visszautalásra kerül az importőr részére.
- A másik esetben végleges antidömping intézkedést vezetnek be. Ebben az esetben a korábbi (ideiglenes intézkedéssel érintett) behozatalokra végleg beszedik a 3) pont szerint biztosított antidömping vámot. A további vámkezelések során pedig már eleve kiszabják az antidömping vámot. Az áruátengedés csak az antidömping vám megfizetését követően történhet meg.
Az antidömping vám visszamenőlegesen is kivethető, melyről a végleges intézkedést tartalmazó rendeletben dönt a Bizottság. Visszamenőleges dömpingvámot lehet kivetni azokra a termékekre, amelyek az ideiglenes intézkedés alkalmazásának időpontja előtt kevesebb mint 90 nappal, de nem a vizsgálat megindítása előtt kerültek forgalomba. A visszamenőleg felmerülő antidömping vámot a vámhatóság külön határozattal szabja ki.
Egy bevezetett dömpingintézkedés csak addig és olyan mértékben maradhat hatályban, ameddig és amennyire az szükséges. A dömpingintézkedés a bevezetéstől számított 5 év, vagy a legutolsó felülvizsgálat lezárását követő 5 év elteltével szűnik meg, kivéve, ha a felülvizsgálat megállapítja, hogy a megszűnése a dömping folytatódásával vagy megismétlődésével járna.
Ha a témában kérdése merült fel, vagy részletesebb tájékoztatásra, további információkra van szüksége, szakértőink állnak rendelkezésére a e-mail-címen.
Készítette: Varga Péter