EU-Vietnám szabadkereskedelmi megállapodás
2020. augusztus 1-én hatályba lép az Európai Unió és a Vietnami Szocialista Köztársaság közötti szabadkereskedelmi megállapodás. A származási szabályokat tartalmazó 1. számú jegyzőkönyv az Európai Unió Hivatalos Lapjának L 186 számában jelent meg (1319. oldaltól). Az alábbiakban sorra vesszük a legfontosabb szabályokat.
Származás igazolása
Jelenleg más szabályok vonatkoznak a vietnami és más az uniós exportőrökre. A jegyzőkönyv eredeti szövegezése szerint uniós gazdálkodók a termékek preferenciális származását igazolhatják EUR.1-gyel, elfogadott exportőr által kiállított származásmegjelölő nyilatkozattal, majd pedig az EU erre vonatkozó értesítését követően regisztrált exportőri származásmegjelölő nyilatkozattal. Az Európai Unió 2020. április 8-án értesítette Vietnámot arról, hogy a regisztrált exportőri (REX) rendszer alkalmazhatósága a megállapodás hatálybalépésének napjától alkalmazandó, így az első két lehetőség sosem fog életbe lépni. A szállítmányban található 6000 EUR származó áruérték alatt tehát bármely uniós gazdálkodó igazolhat a jegyzőkönyv IV. mellékletében megtalálható nyilatkozattal preferenciális származást a vietnami exportjához, 6000 EUR felett pedig azon gazdálkodók, akik regisztráltak a REX rendszerbe. Ez Magyarországon a NAV_V03 nyomtatványon lehetséges. A regisztrációt egyszer elegendő megtenni, így akik már regisztráltak valamely másik szabadkereskedelmi megállapodás alkalmazásához (pl. Kanada, Japán, OCT) azoknak nem szükséges újabb regisztrációt végrehajtaniuk, az árukör indikatív listáját azonban ajánlott kiegészíteniük. EUR.1 kiállítására pedig nincsen lehetőség ebben a viszonylatban.
A vietnámi exportőrök a származást egyelőre EUR.1-gyel, illetve 6000 EUR, vagy a vietnami nemzeti szabályok alapján meghatározott alacsonyabb összeghatár alatt származásmegjelölő nyilatkozattal igazolhatják. Az EUR.1 formáját a vietnami nemzeti szabályok határozzák meg. A származási bizonyítványt a lehető leghamarabb, de legkésőbb a kivitelt követő harmadik munkanapon lehet kiállítani. Természetesen lehetőség van visszamenőleges hatályú bizonyítvány, illetve másodlat kiállítására is. A későbbiekben várhatóan ebben az irányban is megszűnik ez az igazolási forma.
Származásmegjelölő nyilatkozat kiállítása
A származásmegjelölő nyilatkozat bélyegzéssel, nyomtatással, de akár kézzel – tintával és nyomtatott nagy betűkkel – is rávezethető a számlára, ill. egyéb kereskedelmi okmányra (pro forma számla, szállítólevél, csomagjegyzék). Nyilatkozat fuvarokmányra továbbra sem tehető, hiszen a fuvarokmány harmadik féllel kötött jogviszonyt tükröz. Származásmegjelölő nyilatkozat akkor adható külön lapon, ha a lap egyértelműen a kereskedelmi dokumentum részét képezi (pl. számlamelléklet). Gépelési hiba nem teszi érvénytelenné a nyilatkozatot, amennyiben a hiba nem teszi kétségessé az okmányban tett kijelentések helyességét.
A nyilatkozatot az exportőr aláírásával kell ellátni, mely kötelezettség alól mentességet élveznek a regisztrált exportőrök. A nyilatkozat érvényessége alapesetben 12 hónap. A nyilatkozat visszamenőleges hatállyal is kiállítható az importot követő két éven belüli, vagy az importáló fél jogszabályaiban meghatározott időszakon belüli bemutatás mellett.
Átmeneti rendelkezések
A vonatkozó szabályok figyelembevételével visszamenőleges hatállyal igazolható a származás mindazon termékekre, amelyek 2020 augusztus 1-én az EU-ban vagy Vietnámban árutovábbítás alatt, vámraktárban, vámszabad területen, vagy átmeneti megőrzésben állnak.
Kumulációs szabályok
A jegyzőkönyv a bilaterális kumuláció alkalmazhatósága mellett a tintahal és a polip esetében lehetőséget biztosít azon ASEAN országokkal történő kumulációra, akikkel az Uniónak van szabadkereskedelmi megállapodása (egyelőre Szingapúr), továbbá kiterjesztett kumuláció alkalmazására van lehetőség a dél-koreai kelme esetében is. Ezenkívül a Vámügyi Bizottság engedélyezheti a kiterjesztett kumuláció alkalmazását minden olyan országból származó kelme tekintetében, amellyel mindkét félnek van szabadkereskedelmi megállapodása (jelenleg Chile, Japán). A felek nem tartják kizártnak további árukörök bevonását is a kumulációba.
Vámvisszatérítés
Ez a megállapodás nem tartalmazza a vám-visszatérítés tilalmát, továbbá a szabadkereskedelmi megállapodáshoz kapcsolódó, az EU vietnámi delegációja által kiadott iránymutatás külön kitér arra, hogy alkalmazható a vámvisszatérítés. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy hogy az aktív feldolgozás keretében importált nem származó termékek felhasználásával gyártott késztermékek is EU-s/vietnámi származónak minősülhetnek, ha azok teljesítik a II. mellékletben található listás szabályokban foglalt megmunkálási műveleteket.
Listás szabályok
A listás szabályok a többségében megszokott logikát követik, a konkrét szabályok viszont több helyen eltérnek a legtöbb származási megállapodás által alkalmazottól, így a szabályokat a releváns termékek esetén javasoljuk részletesen áttekinteni.
Az EU-Vietnám közötti szabadkereskedelmi megállapodás egyéb részletszabályaival kapcsolatosan, illetve egyéb származási kérdések esetén is szakértő kollégáink szívesen állnak rendelkezésre.