Koronavírus elleni küzdelemhez használt védőfelszerelések és orvosi eszközök vámmentessége
Az Európai Bizottság április 3-án adta ki (EU) 2020/491 számú határozatát a 2020-as COVID-19-járvány hatásaival szembeni fellépéshez szükséges áruk importjának vám és áfa-mentességéről
Az érintett termékkör többek közt az orvosi védőfelszerelések, tesztek és bizonyos orvosi eszközök (pl. lélegeztetőgépek), amelyeket a koronavírus járvány elleni küzdelemben alkalmaznak.
A Bizottság közzétett egy nem kizárólagos indikatív listát az érintett termékekről, mely a következő linken található: https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/03-04-2020-import-duties-vat-exemptions-on-importation-covid-19-list-of-goods.pdf
Jogi háttér
Az import vám-és áfamentességet szabályzó 1186/2009/EK rendelet és 2009/132/EK irányelv lehetőséget biztosít arra, hogy a tagállamok sürgősségi eljárás keretében, egymással folytatott konzultációt követően kérelmezzék az egy vagy több tagállam területét ért katasztrófa áldozatai részére ingyenesen rendelkezésre bocsátott termékek behozatali vám és áfa alóli mentességét. Március második felében mind a 28 tagállam (átmeneti időszak révén az Egyesült Királyság is) nyújtott be kérelmet a COVID-19-világjárvány elleni küzdelemhez behozott termékek mentességére, melyet a Bizottság április 3-án meg is adott. A jogszabályt egyelőre a 2020. január 30. és 2020. július 31. közötti behozatalokra kell alkalmazni, de a Bizottság nem zárta ki szükség esetén a hosszabbítás lehetőségét sem.
Mikor lehet igénybe venni a vámmentességet?
A mentesség alkalmazhatóságának szigorú szabályai vannak, amely kizárólag állami szervezetek – ideértve az állami szerveket, közintézményeket és egyéb közjogi intézményeket –, vagy a tagállamok illetékes hatóságai által jóváhagyott szervezetek által vagy nevében importált azon árukra vonatkozik, amelyeket a COVID-19-járványnak vagy a járvány veszélyének kitett, illetve a járvány leküzdésében részt vevő személyek részére ingyenesen osztanak ki, vagy illetve ezen személyek részére ideiglenesen bocsátanak rendelkezésre.
A Pénzügyminisztérium álláspontja szerint, a közvetlenül alkalmazandó határozat ugyan nem állapítja meg tételesen, hogy mely személyi kör tartozik a jogszabály hatálya alá, általános jelleggel rögzíthető ugyanakkor, hogy a költségvetési szervek, valamint egyéb közjogi jogalanyok e kategóriába tartoznak. Példálózó jelleggel a következők jogalanyok sorolhatók ide: közintézmény pl.: óvoda, iskola, állami fenntartású egészségügyi központ vagy orvosi rendelő, közjogi intézmények: Köztársasági Elnöki Hivatal, Alkotmánybíróság, minisztériumok, pártok, stb. állami szervek: közigazgatási szervek, igazságszolgáltatási szervek, ügyészség, önkormányzatok, Állami Számvevőszék, stb.).
Továbbá vám-és áfamentesség alkalmazható azon import árukra is, melyet segélyügynökségek hoznak be a fenti személyi kör részére biztosított katasztrófasegély nyújtásának időszakában felmerülő szükségleteik kielégítése céljából. Erre vonatkozóan a hatóság nyilatkozatot kérhet a felhasználási célról, és utólag ellenőrheti is azt, hogy az abban foglaltak valóban megvalósultak-e.
A NAV az állami szervek részére érkező küldeményeket igyekszik soron kívül kezeli.
A mentesség alkalmazhatósága engedélyhez kötött, melyet a NAV Kiemelt Adó- és Vámigazgatóság ad ki. Az engedélyre hivatkozni kell az import árunyilatkozaton is.
A fentiek alapján tehát, amennyiben a fenti körbe nem tartozó egyéb cég/magánszemély szeretne saját/alkalmazottai részére védőfelszerelést importálni, akkor továbbra is vámot, illetve áfát kell fizetnie.