Hogyan lehet utólag módosítani az EKAER bejelentéseket?
2020. március 1.-től a gazdálkodók által szabály-szerűen lezárt EKAER bejelentések egy alkalommal módosíthatók
Szakértőink kipróbálták, hogyan működik az új lehetőség a gyakorlatban.
Mint tavaly szeptemberben hírül adtuk, idén márciustól a bejelentés lezárását, azaz az áru megérkezésének bejelentését követő 3 munkanapon belül, de legkésőbb a vonatkozó szállítmányt érintő hatósági ellenőrzés megkezdéséig van lehetőség az áru bruttó súlyának, kockázatos termék nettó értékének, valamint a szállítójármű rendszámának módosítására közvetlenül az EKAER felületen vagy interfészen keresztül. A módosítás pótlékköteles, a pótlék összege módosítható adatonként ötezer forint az érintett tételsorok számától függetlenül
Módosításra jogosultak köre
Az utólagos módosítást azok a másodlagos felhasználók tudják megtenni, akik részére a cég elsődleges felhasználója (ügyvezető, vagy teljes körű meghatalmazott) ezt a jogosultságot megadja. Ezt az elsődleges felhasználói felületbe belépve a Felhasználók kezelése menüponton belül az adott másodlagos felhasználóra kattintva, a Bejelentések utólagos módosítása jelölőnégyzet bejelölésével lehet engedélyezni. Az utólagos módosítást a szállítmányozó is megteheti, ha erre vonatkozóan meghatalmazást kap az elsődleges felhasználótól. A pótlékbefizetési kötelezettség és az EKAER felelősség azonban ilyen esetben is a bejelentésre kötelezett céget terheli.
Módosítás menete
Ha a gazdálkodó/szállítmányozó másodlagos felhasználója megkapta ezt a jogosultságot, a lezárt EKAER bejelentésbe belépve a Nyomtatás gomb mellett találja meg az Utólagos módosítás gombot a lezárást követő 3 munkanapban. Erre kattintva a módosítás indokának megadásával átírhatók a súly, érték és rendszám adatok. Az oldal alján történő jóváhagyáskor a rendszer figyelmeztetést küld, amely tartalmazza a fizetendő pótlék összegét, esedékességét, illetve egy figyelmeztetést, hogy kockázatos termékek értékének megnöveléséhez a szükséges kockázati biztosíték különbözettel is rendelkezni kell a biztosítéknyújtás alóli mentességgel nem rendelkező gazdálkodóknak.
Pótlékfizetés
A felugró üzenetet elfogadva a módosított bejelentésnél egy „$” jel jelenik meg. A bejelentést megnyitva megtekinthető a kiszabott pótlék összege és esedékessége. Az adóhatóság a fizetési köztelezettségről nem hoz külön határozatot, a pótlék összegét a NAV „EKAER szám lezárását követő bejelentés módosítási pótlék bevételi számla”-ra (számlaszám: 10032000-01037492, adónemkód: 414) a bejelentésben feltüntetettek szerint kell teljesíteni a következő munkanapi esedékességgel.
Sajnos az EKAER rendszer nem jelzi a pótlék államháztartási számlára történő lekönyvelését, így az ügyinéző nem tudja nyomon követni, hogy a pénzügy teljesítette-e a fizetési kötelezettséget. Ennek ellenére a befizetés határidőben történő teljesítése rendkívül fontos – különösképp a kockázatos termékeket EU-ból behozó, vagy belföldön értékesítő gazdálkodók számára –, hiszen a kockázati biztosítéknyújtás alóli mentességet csak a köztartozásmentes adózók kaphatnak.
Nem minden EKAER-t lehet módosítani
A pótlékköteles módosítás értelemszerűen csak azoknál a bejelentéseknél lehetséges, amelyek lezárásra kerültek. Ne keressünk tehát ilyen funkciót a termékek közösségi értékesítésénél vagy egyéb célú kivitelénél, illetve az egyszerűsített bejelentéseknél sem. Ezekben az esetekben a bejelentés az EKAER szám érvényességi idején belül (15 nap) pótlékfizetés nélkül módosítható.
Bírság és módosítás
Nem új szabály, ugyanakkor fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy az EKAER bejelentésnek az áruk Magyarország területén történő szállítása alatt minden időpillanatban teljes egészében a valós adatokat kell tartalmaznia. Ez alól sajnos az utólagos módosítás sem mentesít. Amennyiben a szállítás során hibásak voltak az adatok, és ez a hatóság számára kiderül, abban ezesetben a beérkezést követő, de még lezárás előtti ingyenes, vagy a lezárást követő pótlék ellenében tett módosítás ellenére is bírságolható a gazdálkodó. A módosítást ennek ellenére érdemes megtenni, hiszen a gazdálkodó ezzel bizonyítja, hogy jóhiszeműen és a tőle elvárható gondossággal jár el az eljárás során, és a mulasztással nem egy esetleges adócsalás elfedése volt a célja. Habár az adózás rendjéről szóló törvény 2019 augusztusától tartalmazza, hogy „nincs helye mulasztási bírság megállapításának, ha az adózó igazolja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben tőle elvárható”, ennek ellenér tapasztalataink szerint a kiszabandó bírságot az adóhatóság nem engedi el, de azt csökkenti az eljárást lefolytató ellenőr döntésének függvényében.
A fentiekkel kapcsolatos, vagy egyéb elméleti és gyakorlati kérdésekben szakértőink bármikor szívesen segítenek, forduljon hozzánk bizalommal.